Your cart is empty.
×
Your cart is empty.
Čierny Princ, Eduard z Woodstocku, princ Waleský
3. marca 2018 Ján Geci, Mgr.

Čierny Princ, Eduard z Woodstocku, princ Waleský

Posted in Nezaradené

Eduard z Woodstocku, princ Waleský, známy ako Čierny Princ (* 15. jún, 1330, Woodstock, Oxfordshire – † 8. jún, 1376, Westminster, Middlesex) bol najstarší syn anglického kráľa Eduarda III. a Filipy z Hainaultu.

Narodil sa v paláci vo Woodstocku v grófstve Oxfordshire. V roku 1333 sa stal grófom z Chesteru, v roku 1337 vojvodom Cornwallským (čím sa stal vôbec prvým anglickým vojvodom) a roku 1343 princom waleským. Eduard dokázal, že má bojový talent v bitke pri Kreščaku, keď mal iba šesťnásť rokov. O desať rokov neskôr porazil a zajal Jána II. v bitke pri Poitiers a v roku 1367 vyšiel ako víťaz z bitky pri Najere v severnom Kastílsku.

Eduard pokračoval v používaní waleských a anglických lukostrelcov v anglickej armáde a Angličania vďačia za svoje nasledujúce víťazstvá práve dlhému luku a nie kuši, ktorá bola používaná v iných oblastiach Európy. Eduard bol tiež jeden z prvých vojenských vodcov, ktorí zaviedli uniformu. Použil ju pre svoje Cheshirské a Flintshirské jednotky, ktoré boli odeté v zelenom a bielom.

Hovorí sa, že emblém Princa Walesu zložený z pierok a motta, Ich Diene (slúžim) boli prebrané od Jána Luxemburského, proti ktorému Eduard bojoval v bitke pri Kreščaku. Podľa legendy prišiel po boji Eduard k mŕtvemu telu českého kráľa a zobral jeho helmu lemovanú pštrosími pierkami a aj jeho heslo, Ich Dien. (slúžim) Avšak tento emblém a heslo neboli používané výlučne Čiernym Princom, ale aj jeho bratmi.

Eduard bol vychovaný so svojou sesternicou Janou z Kentu. Po svadbe s ňou v októbri roku 1361 bol vyslaný vladnúť v mene svojho otca do Akvitánskeho vojvodstva, do ktorého v roku 1355 viedol výpravu. V tejto dobe mal Eduard dvoch synov, Eduarda (ktorý zomrel v mladosti) a Richarda, ktorý neskôr vládol ako Richard II., kráľ Anglicka. V roku 1367 dostal panstvo Biscay od Petra I. Kastílskeho.

Jeho vojnová kampaň v mene Petra Kastílskeho, ktorý bol známy medzi svojimi nepriateľmi ako Peter Krutý, zničila Eduardove zdravie ako aj jeho financie a v roku 1371 bol donútený vzdať sa správy Akvitánska a vrátiť sa do Anglicka. Po pokuse zainteresovať sa do vlády Anglicka sa musel vzdať nádeje na obnovenie svojej vojnovej aktivity a zomrel 8. júna 1376 v meste Westminster, zanechávajúc za sebou svojho syna ako kráľovského dediča. Je pochovaný v Canterburskej katedrále v Kente.

Eduard nebol počas svojho života nazývaný Čierny Princ. Vo svojej dobe bol známy ako Eduard z Woodstocku (podľa miesta svojho narodenia). Titul Čierny Princ dostal až 200 rokov po svojej smrti. Jeho pôvod nie je známy, niektorí historici tvrdia, že nosil čierne brnenie, alebo čierne rúcho na brnení. Je však možné, že toto pomenovanie mu udelili francúzski kronikári na základe zdrvujúcich porážok, ktoré uštedril Francúzsku.

 Zdroj:  http://sk.wikipedia.org/wiki/Eduard_%C4%8Cierny_Princ